Start Up Programme

Start Up Programme er et unikt entreprenørskabsprogram til uddannelser. Det består af forskellige aktiviteter målrettet studerende på alle korte og mellemlange videregående uddannelser i hele Danmark samt deres undervisere.

Entreprenørskabsprogrammet tilbyder inspirende aktiviteter til at styrke studerendes kompetencer såsom handlekraft, netværkskompetencer, kreativitet, samarbejdskompetencer og meget mere. Start Up Programme afprøver og styrker  fremtidens iværksættere og innovatører.

Programmet tilbyder deltagende uddannelser entreprenante aktiviteter sammen med erhvervslivet beliggende udenfor uddannelsesinstitutionens trygge rammer. Samtidig bygger Start Up Programme sine aktiviteter på læring og entreprenørskabsdidaktik. Derfor giver Start Up Programme dig som underviser en unik entreprenørskabsramme for dine studerende, en ramme som kombinerer erhvervsliv, Start Up-verdenen og uddannelse - i ét.  


Start Up Programme består således af tre dele:

1) Opkvalificering af underviser. Dette gør vi ved at udbyde kurser, webinarer, workshops og andre opkvalificerende aktiviteter.

2) Vi har specifikt udarbejdet undervisningsmateriale, som du kan anvende og bruge som inspiration til din undervisning med henblik på at udvikle dine studerendes entreprenelle kompetencer. Find materialerne her.

3) Vi afholder events og konkurrencer for studerende, som du kan bruge som en del af din undervisningsplanlægning. Du kan bruge disse events et er en måde, at give dine studerende et anderledes undervisningsforløb. Læs mere om disse aktiviteter her.    

  

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev, så skal vi nok holde dig opdateret om vores tilbud, tilmeldingsfrister og andet nyt fra den entreprenante verden - og følg os også på Facebook og LinkedIn.

 

Start Up Programme skaber kontakt mellem erhvervsliv og studerende. Igennem mødet med dommere får studerende konstruktiv feedback, der støtter dem i at kvalificere deres ideer og egen læring. Det kan være enten som selvstændig iværksætter eller på en fremtidig arbejdsplads.

 

Programmet giver studerende en unik mulighed for at styrke deres entreprenante kompetencer, herunder særligt deres præsentations-, netværks- og handlekompetencer i en reel omverdens-virkelighed, hvor evnen til tværfaglig forståelse og samarbejde er en præmis for succes.

 

De studerende får igennem Start Up Programme afprøvet sig selv som igangsætter, iværksætter samtidig med at de får ’tryktestet’ deres ideer hos erfarne erhvervsfolk og iværksættere.

 

Start Up Programme afholder match-events, netværks- og videndelingsdage for undervisere, online kurser, regionale mesterskaber, danmarksmesterskabet, events der ikke er konkurrence-prægede samt Europamesterskabet i entreprenørskab.

 

Hvordan tilmelder jeg mig som underviser og som studerende ? Læs mere om pris og tilmelding.

 

 For spørgsmål kontakt os på sup@ffefonden.dk